Niektórzy na słowo „wilk” schowaliby się pewnie pod łóżkiem. Inni próbują opisać jakie to wilki są złe i powinno się chronić wszystko co żyje przed nimi. Szkoda tylko, że jedni i drudzy „guzik” wiedzą o naturze tych drapieżników. Mogliby poczytać choćby na Wikipedii.

Przeglądam dziś gazety i tu nagle w oczy rzuca mi się temat wilków na „jedynce” jednej z nich. Myślę sobie „znów ktoś szuka sensacji i straszy ludzi”. Trochę racji w tej pierwszej myśli było. Rozumiem, że są straty, dla właściciela to w jakimś stopniu tragedia (choć jeżeli będzie to potwierdzone przez odpowiednią komisję należy się odszkodowanie), ale ludzie, opamiętajcie się! Jeżeli wilk faktycznie dostał się do miejsca, gdzie miały być zamknięte nocą owce to podstawowe pytanie jakie powinno się zadać temu właścicielowi brzmi „jak zabezpieczył swoje stado przed ewentualnym zagrożeniem?”
Przecież wilk nie przyszedł i nie otworzył sobie drzwi do owczarni! Dopóki hodowcy owiec czy np. danieli nie przestaną olewać tematu porządnych zabezpieczeń, a myśliwi będą „dbali” o równowagę w naturze do takich zdarzeń może dochodzić. Nie ma co się oszukiwać, że wilki nie wykorzystają okazji i nie zapolują na łatwo dostępną przekąskę. Kolejna historia z artykułu mówiła o tym, że opiekunka szkolna wysiadła na przystanku i wilk oddał w jej stronę charakterystyczny dźwięk. Każdy kto zna choć trochę naturę tego drapieżnika (nie mówię o opiekunce) wie, że zwierzęta te unikają kontaktu z człowiekiem. Często jest tak, że przechadzając się po lesie nawet nie mamy świadomości, że dwie minuty przed nami w tym miejscu była np. wataha wilków, ale postanowiła się oddalić, bo wyczuła naszą obecność już zdecydowanie wcześniej.
 
Na szczęście póki co wilki są chronione prawem w naszym kraju i mogę spać spokojnie. A gdyby ktoś chciał zgłębić temat to zapraszam do wysłuchania audycji, którą kiedyś przeprowadziłem z osobami, które na naturze wilka się znają: dr Sabina Pierużek – Nowak, prezes Stowarzyszenia dla natury „Wilk” oraz Piotr Siuda z Posterunku Straży Leśniej w Szubinie.
 

Lub zobaczyć film o wilkach.