fot. TVP.info

TVP Info chciało sprostować informację o 10 sierotach z Aleppo, które miały zostać sprowadzone do Sopotu. Informację jako pierwsze podało Radio ZET. Wielu się wzburzyło, a TVP postanowiło pokazać nam, że próbuje się nam wmówić, że „białe jest białe, a czarne jest czarne”.

Analiza tekstu lub czytanie ze zrozumieniem – zwał jak zwał, ale problem jak widać jest. Już doprawdy ciężko mi prostować informacje, które podaje TVP. Zacznijmy od tego, że Radio ZET podało informację mówiącą o tym, że władze Sopotu chciały sprowadzić do miasta z Aleppo 10 sierot, a rząd się na to nie zgodził. Wtedy zapewne poszły dyspozycje do prezesa Jacka Kurskiego z napisem „Pilne! Odkręć to!”. Ruszyła machina i prawdę mówiąc autorzy tej nowej tezy padli jej ofiarą. Mając „Rezolucję Rady Miasta Sopotu” i pismo z prośbą prezydenta Karnowskiego nie potrafili wyciągnąć odpowiednich wniosków. Być może przeczytali tylko pierwszy akapit, który tak naprawdę był wstępem do owej prośby i uzasadnieniem działania prezydenta w oparciu o wspomnianą „Rezolucję”. Aż strach pomyśleć, że przy rekrutacji pracowników w TVP czytają tylko pierwszy akapit, który w liście motywacyjnym zazwyczaj brzmi „W odpowiedzi na Państwa interesującą ofertę pracy, zamieszczoną  11 października 2012 r. na stronie TVP.pl, chciałabym przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko Reportera w Warszawie.” Wysłane, odczytane i jest etat.

Wracając jednak do głównego tematu. Postępujące po wyrażeniu „Szanowna Pani Premier” kolejne trzy akapity są kwintesencją prośby jaką kieruję prezydent Sopotu do premier Beaty Szydło. Szczególnie w tym ostatnim akapicie, który został zupełnie pominięty jest mowa kogo władze miasta chcą sprowadzić z Aleppo. Zatem poniżej krótko i na temat co chcą zakryć Media Narodowe PiS.

1. W pierwszy akapicie wspomnianego pisma jest uwzględniona teza z „Rezolucji Rady Miasta Sopotu”, w której to Rada wyraża zgodę/prosi o „umożliwienie osiedlenia w Sopocie dzieci i rodzin z miasta Aleppo”.

2. Prośba prezydenta Sopotu wyrażona jest w ostatnim akapicie, w którym jasno wskazuje, że chodzi o dzieci. O warunkach dla nich zostało napisane z kolei w przedostatnim akapicie.

3. Błędem prezydenta Karnowskiego przy pisaniu wniosku było nie podanie ilości dzieci.

TVP Info radziłbym jednak pilnowanie swoich materiałów takich jak te z zamazanym serduszkiem WOŚP czy ostatnim porównaniem maseczki antysmogowej do czapki Armii Czerwonej.

Poniżej wspomniane dokumenty opublikowane przez Samuela Pereirę (z TVP).